Kahveyi düşündüğünüzde aklınıza gelen ilk şey “sıcak” olmasıdır. Bu oldukça yaygın bir düşüncedir, çünkü kahvenin en yaygın içimi daha çok bir öğütülmüş kahvenin kaynama noktasının hemen altında bir sıcaklıkta demlenmesidir. Ya da bu kahvelerin buz eklenerek hazırlanan soğuk türevleri… 

PEKİ SOĞUK DEMLENMİŞ KAHVE: NAM-I DİĞER ‘’COLD BREW’’

Alışılagelmiş soğuk kahve; espressoya süt, şeker, şurup ve buz eklenerek yapıldığından, sipariş ettiğiniz tipik buzlu kahveden farklıdır. Adından da anlaşılacağı gibi oda sıcaklığında veya soğuk olarak daha uzun saatler demlenen kahvedir.

Bu demleme yöntemi, kahve çekirdeklerinden farklı tatlar çıkarır ve bu da onu çok iyi ve ilginç kılar. Soğuk demlenmiş kahve oda sıcaklığında veya soğuk su kullandığından, sıcak kahvenin içindeki asit ve acılığın bir kısmı geride kalır. Bu nedenle, pürüzsüz, yumuşak bir tada sahip buzlu kahvenizi tercih ediyorsanız, soğuk demleme kahve sizin için en uygun demleme yöntemlerinden biridir. 

Ancak bu en iyi kısım değil! 

Soğuk demlenmiş kahve, uygun şekilde saklandığında, tadı veya aromasında kayda değer bir değişiklik olmaksızın buzdolabında 2 haftaya kadar veya daha uzun süre muhafaza edilebilir.

COLD BREW NASIL REÇETELENDİRİLİYOR?

Soğuk demlenmiş kahve, büyüyen bir trend olmaya devam ediyor. Doğal olarak tercih edilen çeşitli demleme yöntemlerinden bahsetmek mümkün. Artık soğuk demleme kahve hazırlamanın birçok yolu var. Günlük rutin müşteri diyaloglarımızdan ilham alarak, soğuk demlemeyi buzlu kahveden ayıran, dükkanlarımızda kullandığımız yöntemlerin ipuçlarını ve püf noktalarını paylaşıyoruz.

Kyoto Usulü Yavaş Damlama Yöntemi: 400 yıllık japon geleneği ve 12 saatlik bir sabır sonucunda pürüzsüz bir kahve. 1700’lerde kahve çekirdeklerini Japonya’nın o zamanki başkenti Kyoto’ya getiren Hollandalı denizciler sayesinde ortaya çıkmış bir kahve demleme şekli. Şimdiyse tüm dünyada tanınan bir tür. Yöntem Japonlardan, kahve ise o zamanın denizcileri Hollandalılardan. 

KYOTO, JAPANESE SLOW DRIP YA DA DUTCH

Geleneksel Kyoto damla yöntemi, tüm soğuk demleme kahveler gibi, sıcak su yerine soğuk su kullanılarak yapılır. Soğuk su kullanımı, demleme sırasında öğütülmüş kahveden çıkarılan tatların dengesini değiştirir. Bu yöntemde oksitlenme en az seviyedir. Bu da tek kökenli kahvelerin en ince lezzetlerini ve nüanslarını tatmayı kolaylaştırır. Daha hafif kavrulmuş kahveler için özellikle iyi bir demleme yöntemidir, çünkü daha hassas bir şekilde kavrulmuş, karmaşık çekirdeklerdeki nüansları ve parlak, meyve benzeri tatları korur.

Elde edilmesi istenen demlenmiş kahveye bağlı olarak belirli ölçüde nitelikli kahve çekirdeklerini öğütüp 10 katı kadar su ve buz karışımıyla 2 saniyede 1 damlayacak şekilde demlemeye başlıyoruz.

BİRAZ SABIR!

Bu pekmezimsi dokuya sahip kahveden bir yudum almak almak için bizim reçetemizde 12 saat gerekli. İlk saatlerde yoğun ekstrakte elde edilmiş olan konsantre niteliğindeki kahve demlemenin son saatlerine doğru daha az ekstrakte olan kahveyle muazzam bir dengeye ulaşıp nihai ürünü verir! 

İYİ HABER!

Bu yöntem ile kahve hazırlamak isteyen her seviyedeki kullanıcı için kusursuz bir soğuk demleme yapma imkanını sunan Hario Shizuku Slow Drip Brewer stoklarda.

JAPANESE COLD BREW: DAHA KISA BEKLEME SÜRESİ?

O zaman manual cold brew (japanese) tam dilediğiniz şey. Kyoto ve Immersion tekniklerinin aksine sıcak suyla demlenen bu yöntem istenilen tadım notalarını ön plana çıkarır. Farkı sadece sıcak su değil tabi ki. Doğrudan buzların üzerine demleniyor oluşu da bir diğer konu.

Japon buzlu kahvesi, dökme yöntemi ile kahve demlenirken bir miktar buzla değiştirilerek demlenir. Buz, süzülen kahvenin hemen altına bir sürahiye konulduğunda kahveyi hızla soğutur ve uçucu aromaları korur. Tüm dökülen tariflerde olduğu gibi, sıcak su kullanırsınız. Normal demleme için kullanılan kahve çekirdeği miktarının 1,5 katı kadar öğütülmüş kahve, buz ve sıcak su kullanılarak yapılır. Yaklaşık 3 dakikada demlenmiş olur. 

Chemex, V60 gibi dripper kullanarak bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Bununla birlikte, özellikle bu tür kahve demleme ile gelişmek için tasarlanmış epeyce ürün var. Bunlardan biri Hario’nun en sevilen ürünlerinden biri olan Buzlu Kahve Demleyici ile çok hızlı bir şekilde soğuk kahveler hazırlayabilirsiniz

IMMERSION

Bu, öğütülmüş kahvenin suda bekletildiği soğuk demlemedir. Ferahlatıcı, tatlı bir tada sahiptir. Kahvenin uzun süre ıslanmasına izin verildiğinden, öğütülmüş kahve tamamen doymuş hale gelir.Bu doygunluk, daha az asidik, daha pürüzsüz bir kahve oluşturur. Bekletme aynı zamanda lezzetli bir kahve ürünü yaratmanın en kolay ve en güvenilir yöntemidir.

Tam öğütülmüş kahve doygunluğu harika bir soğuk demlenmiş kahve üretse de, bunu ancak olağanüstü bir filtreleme sisteminiz varsa yapabilir. Kahvenizi etkili bir şekilde filtrelemiyorsanız, pütürlü bir tatsızlıkla karşılaşacaksınız.

Dip Not: The Sudd Coffee olarak taze taze öğüttüğümüz nitelikli kahve çekirdeklerimizi önce içe içe geçmiş kağıt filtreye ve metal filtreye sahip bir galon sistemine içerisinde su ile buluşturup 24 saat boyunca soğutucu içerisinde bekletip poli fiber sonlandırma filtresi ile tekrar filtreden geçiriyoruz. 

HANGİ SOĞUK DEMLEME YÖNTEMİ SİZE DAHA UYGUN?

Bekletmeli soğuk demleme, başlayıp ertesi gün tekrar gelebileceğiniz ve hata yapma ihtimalinizi en aza indiren bir uygulamalı yöntem arıyorsanız, sizin için mükemmeldir. Sadece birkaç saat içinde, size zengin ve dengeli soğuk demleme kahve verebilecek uygulamalı bir yöntemle ilgileniyorsanız; damla yöntemi ile soğuk demleme sizin için harika olabilir. Zahmetlidir ancak çok yönlü, soğuk demlenmiş kahve konsantresi üretirler Soğuk demlemenin gövdesinden fedakarlık edip, ancak kahvenin nüanslarını ve özelliklerini koruyabiliyeceğiniz bir yöntem ile ilgileniyorsanız da Japanese yöntemini tercih edebilirsiniz. 

Pencereden bakıp hava tahminini kontrol ettikten sonra, artık yazın yaklaştığını söyleyebiliriz! Kahve severler için, soğuk demleme şeklinde tarifleri denemek için harika bir fırsat. Her soğuk kahve demleme yöntemi için yeni bir ekipman arayışındaysanız, soğuk demleme kahve ekipmanlarımıza göz atın ve muhteşem buzlu kahve yapmaya başlayın.