Kalitedeki arayışın artışı ile birlikte, tek kökenli kahvelerde bir artış görüyoruz. Bu kahveler hiç bu kadar lezzetli, popüler ve erişilebilir olmamışlardı. 

Ancak bu durum, kahve harmanlarının (blend kahve) hayranıysanız gemiden atlamak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Blend kahveler de iyileşiyor, ancak sadece bazı çevrelerde daha az popüler görünüyorlar.

Peki kahveyi neden bu şekilde ayırıyorlar? 

Çünkü her kahve çekirdeği nerede ve nasıl yetiştirildiğinin bir sonucudur. İçecek olarak tüketilen kahve ise; kavurucu ve coffee shop yaklaşımının, kahvenin yaşam döngüsüne gösterilen saygının.

Bu iki forma biraz daha yakından bakalım!

Tek Kökenli (Single Origin) Kahve Nedir? 

Kahvede “single orijin” tanımlaması, onun belirli tek bir üreticiden, aynı hasattan veya bir ülkenin belli bir bölgesinden geldiğini ifade eder. Bu kahveler, üretildikleri coğrafi yerin tüm nüans ve karakteristikleri ile botanik zenginliğini, toprağını, yüksekliğini ve güneşini ifade eder. Bu kahveler, genellikle harmanlardan (blend kahve) daha benzersiz lezzetler ve aromalara sahip yüksek kaliteli kahveler olma eğilimindedir. Nitelikli kahve kavurucularının diğer kahve çekirdekleri ile karıştırarak gizlemek istemediği türden.

Deneyimleyebileceğiniz üzere, ülke ve bölge, tarım ve işleme yöntemleri, kahve bitki çeşidi ve daha fazlası, içeceğin lezzetini ve aromasını etkiler. 

Bir hafta Etiyopya, bir sonraki hafta ise Honduras! Kahve dükkanlarında kahve içmek hiç bu kadar maceralı olmamıştı.

Single orijin kahveler, sunduğu kahve çeşitliliğini sürekli değişmelerine izin veren bir kahve dükkanının menüsüne hayat getirir. Bu sayede nitelikli kahve dükkanları, yıl boyunca birbirinden çok farklı, mevsimlik olarak sunulan çeşitli single orijin kahveler sunarak, içtiği kahvenin coğrafyasının, ikliminin ve toprağının izini sürmek isteyen kahve tutkunlarının vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Ancak unutmayın, bir ülkenin belirli bir kahve profiline sahip olma eğilimi olması, tüm kahvelerinin buna uyduğu anlamına gelmez.

Blend (Harman) Kahve Nedir?

Blend kahve ise genellikle birden fazla kahve çekirdeğinin tek bir kökene ait özelliklerini birleştiren benzersiz bir lezzet profili üretmek için oluşturulur. Harika karışımlar derin ve karmaşık olabilir, ancak zayıf eşleştirilmiş kahveler genellikle aşırı basit bir lezzet üretir.

Öte yandan blend kahve, iki ayrı kökenli kahvenin birleşerek oluşturduğu tadın, ayrı olarak tüketilirken oluşan tattan daha iyi olduğu düşünüldüğünde meydana gelir.  Blend kahveler, single orijin kahvelerin daha keskin tatlarının dengeleme eğilimindedir. Örneğin, yıkanmış bir Guatemala kahvesi herkes tarafından değil, bazıları tarafından sevilen parlak bir elma benzeri asiditeye (malik asit) sahip olabilir. Daha geniş bir kitleye hitap etmeye çalışan bir kavurucu, bu kahveyi, asiditesini dengelemek için daha yumuşak bir Endonezya kahvesi ile eşleştirebilir. Böylelikle Guatemala’nın şok edici asiditesini kavrayarak, Endonezya kahvesinin notalarıyla daha dengeli bir içim sunabilir. Ancak genellikle kahvenin tek kökenli kahvenin sahip olacağı heyecanı da gölgeleyebilir.

Farklı kökenlerden birden fazla kahvenin en iyi özelliklerini vurgulamasını sağlayarak aromadan pürüzsüzlüğe, birçok lezzetli notaya kadar mükemmel bir uyum içinde olmasını sağlamak kolay bir başarı değildir. Bu yüzden harmanlanmış kahve yaratmak, yetenekli ve tecrübeli kavurucuların işidir. 

Ayrıca blend kahveler genellikle tutarlı bir ürün üretmek için oluşturulur. Hem süt uyumu hem de tutarlılık için espresso ve türevleri için daha çok tercih edilir. Bir kavurucu her biri 100 kg 5 farklı kahvenin kullanımı yerine, bunları birleştirebilir ve 500 kg bir harmana sahip olup, geniş bir zaman diliminde tutarlı bir espresso sunma imkanına sahip olabilir.

Single Orijin veya Blend? Hangi kahve türü daha iyidir? 

Doğru soru: Hangisi sizin için en doğrusu?

Purist yaklaşım, blend kahvelerin tek orijinli kahvenin tepesine çıkamayacağını ve kahvenin vaat ettiği profili dikkatsizce başka bir karışımla yok etmemeniz gerektiğini savunur. Single orijin kahveler normalde özel kahve severler tarafından daha fazla saygı görse de, her iki kahve türü de mükemmel olabilir. Bizce, Blend kahvelerin mi yoksa tek orijinli kahvelerin mi kahve tercihlerinize en uygun olduğuna karar vermek size kalmış. 

Aylarca tadını çıkarabileceğiniz, çok fazla sürpriz sunmayan, ulaşılabilir bir kahve istiyorsanız ve güvenilir şekilde tutarlı, çok yönlü bir kahve bulmak istiyorsanız sağlam bir blend sizi tatmin edecektir. Çilek, yasemin veya şeker kamışı gibi daha canlı kahve lezzetlerini merak ediyorsanız, single orijin kahveler sizin için daha uygun olacaktır. Çeşitli bölgelerden kahve deneyerek tek kökenlerin dünyasına dalmak için asiditesi, dengesi ve baharatlı notlarıyla bilinen bir Guatemala deneyebilir, sonra tatlı ve iyi gövdeli doğal işlenmiş bir Etiyopya kahvesi ile karşılaştırabilirsiniz.

İşte başka bir fikir: ikisini de deneyin!