Lezzetli, çok yönlü ve yüksek puanlı kahvelerin bulunması günümüzde artık zor değil! 

Nitelikli kahve endüstrisi hiç olmadığı kadar güçlü ve vizyonlu!

Peki Home Baristalar?

Evde içmek için ise lezzetli kavrulmuş bir kahve satın almak istiyorsunuz ancak her bir paketli kahve ambalajı çok fazla bilgiye sahip. Kupanızda neyin ortaya çıkacağını anlamak için hepsini sıralamak zor olabilir. Bir yandan yıkanmış ve orta kavrulmuş Peru, diğer yandan ise doğal işlem Etiyopya ya da tutarlılık sunan dengeli bir espresso blend!

Peki, bu kahveler arasındaki fark nedir? Daha da önemlisi, hangisini beğeneceğinizi nasıl bileceksiniz? Asla korkmayın! 

The Sudd Coffee ekibi tarafından her hafta yayınlanacak “At home” serisi; tercihinize göre, bir sonraki seçiminize yardımcı olmak, terminoloji ve tanımlama içeren detayların ne anlama gelebileceğini anlamanız için yanınızda!

Şimdi kahvenizden bir yudum alın, en chill hissettiğiniz müzik listenizi açıp, bilinçli kahve tüketicisi olmanın keyfini çıkarın!

At Home Series | Episode 1:

Nitelikli Kahve Nedir?

Nitelikli kahve tanımını ilk kez 1974 yılında Erna Knutsen, Tea & Coffee Trade Journal'ın bir sayısında özel mikro iklimlerde üretilen en iyi aromalı kahve çekirdeklerini tanımlamak için kullandı.

İdeal ve doğru demlenmiş nitelikli kahvelerin tadı; çok az veya hiç kusuru olmaması nedeniyle farklıdır ve üretildikleri toprakların özel niteliklerinin ve bileşimlerinin bir sonucudur.

Nitelikli Kahve, gurme veya birinci sınıf şeklinde tanımlanan ve standartları olmayan pazarlama terimler ile karıştırılmamalıdır. Nitelikli Kahve Birliği'ne (SCA) göre, 100 puanlama sisteminde 80 ve üzeri puan alan kahve "nitelikli (özel)" olarak derecelendirilir.

Nitelikli kahve sadece kahvenin tadı ile ilgili değildir. İyi üretilmiş, işlenmiş, kökeninden gelen lezzeti vurgulayacak şekilde kavrulmuş, doğru demlenmiş, tutarlı ve temiz bir kahveye ulaşılması için geçirilen tüm süreçlerin harmonisidir.

Bu sürecin parçalarına yakından bakalım:

Üretici

Nitelikli kahve, yaşam döngüsüne üreticinin elinde başlar. Seçkin rakımlarda ve iklimlerde yetişen ve ilk hasattan önce yıllarca emek harcanan nitelikli kahveyi yaratan üretici, hayatını kaliteli kahve üretmeye ve mükemmelleştirmeye adar. Kalite anlayışına sahip alıcılarla bağlantı kurabilmek, kahve üreticilerini ve dolayısıyla ailelerini ve üretici topluluklarını destekleyen daha yüksek bir kar imkanı sunar.

Yeşil Çekirdek Alıcısı

Yeşil kahve daha sonra, Yeşil Kahve modülünde SCA Kahve Becerileri Programı sertifikasına sahip olan yeşil kahve alıcısına aktarılır. Bu alıcılar kahve kalitesini, tadım yoluyla keskin bir şekilde belirleyebilirler. Kahve tadımı yapan kişi, puanını değerlendirebilir, nitelikli olup olmadığını belirleyebilir, ​​kahvenin tadım notlarını ve açıklamasını oluşturabilir. Yeşil kahve alıcısının, kahve hakkındaki bilgileri kavurucuya ve baristaya iletilmesinde büyük rolü vardır.

Kavurucu

Yüksek kaliteli kahveler daha sonra ustalıkla kavurmak için çok sayıda teorik ve uygulamalı eğitimi tamamlamış olarak kahve kavurucusuna aktarılır. Kavurma işlemi, uzmanlık düzeyinde kavurma profilleri üretmek için yüksek derecede bilgi ve deneyim gerektiren bir süreçtir. Kavurma işlemi sırasında kahve yakından izlenmeli ve son kavrulmuş çekirdekte en yüksek kalite ve lezzet standardını sağlamak için ısı transferi, termodinamik ve kahve kimyasının bilimsel ilkeleri uygulanmalıdır.

Nitelikli kahve çekirdekleri tüketim ağına ulaşana kadar, son derece yüksek bir kalite kontrol seviyesi sağlamak için üç seviyeli denetimden geçmiştir, ancak süreç henüz tamamlanmamıştır:

Barista

Barista, nitelikli kahve çekirdeğinin yaşam döngüsünün tamamlandığını garanti eden son kahve uzmanıdır. Uzmanlık seviyesindeki baristalar yalnızca kahve üretim ekipmanı operasyonlarında çok yetenekli değildir; aynı zamanda kahve çekirdeğinin kökeni ve demleme sırasında lezzet profillerinin nasıl ortaya çıkacağı konusunda rutin olarak derinlemesine bilgilendirilirler. Kahve, uygun şekilde demlenmezse, gerçek lezzet potansiyelinin kaybolması mümkündür. Barista, her bir çekirdeğin lezzet potansiyelinin fincana aktarılmasını sağlar.

Bilinçli Tüketici

Kendinizi bu listede görmeyi beklemiyor musunuz? Nitekim nitelikli kahve seçeneklerini aktif olarak arayarak ve tercih ederek nitelikli kahve çekirdeğinin yaşam döngüsünü tamamlayan tüketicidir. Kaliteye adanmış yerel bir kahve dükkanı bulmaya zaman ayırdığınızda ya da baristanızdan, içerken keyif aldığınız kahveyi elleri ve tutku ile üreten insanlar hakkında bilgi edinmek için biraz zaman ayırdığınızda, daha fazla bilgi sahibi olabilir, bu döngüyü tamamlayabilirsiniz.

Kahve ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak istedikçe ve nitelikli kahve arayışımız sürdükçe, daha yüksek bir tat ve lezzet kalitesi standardına ulaşmakla kalmayacak, aynı zamanda yol boyunca katkıda bulunan her kişi için daha yüksek bir yaşam standardı yaratabilmeye katkı sağlamış olacaksınız.

The Sudd Coffee ekibi olarak bizler de kahvenin yaşam döngüsünün her bir adımındaki çabanın farkında olarak yolculuğumuza devam ediyoruz.

 

Kaynak için tıklayın.